Jaki router wybrać?

Udostępnij:

Nowoczesne routery Wi-Fi do Internetu zmieniły się w prawdziwe komputery z bogatym zestawem przydatnych funkcji. Nie każdy wie, jak wybrać odpowiedni modem lub router do swojego mieszkania. W tej kwestii jest wiele niuansów i ważne jest, aby zdecydować, jakie parametry dobierzemy do routera Wi-Fi do domu. Wybierając router, będziesz musiał zagłębić się w szereg problemów technicznych. Na przykład, jeśli masz małe mieszkanie, to w zasadzie nie ma sensu kupować potężnego routera, który zwykle jest używany w dużych biurach.

W pierwszej kolejności warto zdecydować, czy potrzebne są złącza USB, ile powinno być portów LAN, jaki powinien być port WAN, jaka szybkość transmisji danych będzie optymalna i czy potrzebne są dodatkowe opcje. Jednak przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie - w jakim celu kupujemy router i w jakich warunkach będzie działał. Powinieneś także skonsultować się z pomocą techniczną swojego dostawcy i poznać niektóre parametry połączenia.

Typy portów WAN

Powinieneś dowiedzieć się, jaką metodę połączenia oferuje ci twój dostawca. To znaczy, jaki typ złącza WAN (złącze, w które zostanie włożony kabel dostawcy Internetu) będzie miał przyszły router. Ethernet jest najpopularniejszą opcją złącza. Do podłączenia sprzętu używane jest standardowe złącze sieciowe RJ-45. W tej chwili prawie wszystkie modele routerów mają podobne złącze WAN. ADSL - dla zwykłego użytkownika routery z tego typu połączeniem niewiele różnią się od poprzednich, poza tym, że typem złącza jest tutaj RJ-11. Routery tego typu charakteryzują się niską przepustowością i są najczęściej stosowane do instalacji w odległych miejscowościach, gdzie nie ma możliwości ułożenia kabla optycznego. GPON to mniej powszechny typ połączenia. Jest to nowa i droga technologia, ale pozwala uzyskać maksymalne szybkości przesyłania danych. 3G i 4G - te routery nie wymagają połączenia przewodowego i działają w sieci komórkowej. Aby taki modem działał, potrzebujesz tylko portu USB i niewielkich ustawień, aby móc dystrybuować Internet.

Sieć Wi-Fi i jej podstawowe parametry

Teraz zdecydujmy, która sieć powstanie w twoim mieszkaniu. Obsługiwane częstotliwości sieci Wi- Fi to 2,4 GHz i 5 GHz. Większość niedrogich routerów obsługuje tylko 2,4 GHz. W większości przypadków doskonale radzą sobie z łączeniem się z siecią urządzeń domowych za pośrednictwem kabla i Wi-Fi. Jednak niektóre modele mogą nie wytrzymać dużej liczby połączeń, na przykład podczas pobierania plików z trackerów torrentów i awarii.

W tej chwili optymalne jest urządzenie obsługujące 5 GHz. Najlepiej wybrać dwupasmowe routery Wi-Fi. Obsługują więcej połączeń i zapewniają większe prędkości. Wadą jest mały zasięg i niska moc sygnału, co nie pozwala na przesyłanie danych przez betonowe ściany bez znacznych strat. Wi- Fi - zwykle niedrogie routery przekazują sygnał przez sieć Wi-Fi z prędkością od 50 do 150 Mbps. W zasadzie to wystarczy zwykłemu użytkownikowi, a dostawca często nie będzie w stanie zaoferować większej prędkości. W idealnym przypadku możesz wybrać model, który ma 10% zapasu mocy powyżej maksymalnej prędkości dostępnej w sieci twojego dostawcy usług internetowych. W tej chwili najlepszą opcją są te, które są w stanie rozprowadzić sieć z prędkością do 300 Mb / s. Zwykle jest to oznaczone jako obsługa standardu 802.11n.

Warte uwagi

Okulary VR: jak wybrać i używać

Okulary VR to wyspecjalizowane urządzenie umożliwiające symulację różnorodnych audiowizualnych przestrzeni 3D. Składa się z plastikowego (rzadziej tekturowego) korpusu, ekranu z przegrodą...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .