Jaki router wybrać?

Udostępnij:

Nowoczesne routery Wi-Fi do Internetu zmieniły się w prawdziwe komputery z bogatym zestawem przydatnych funkcji. Nie każdy wie, jak wybrać odpowiedni modem lub router do swojego mieszkania. W tej kwestii jest wiele niuansów i ważne jest, aby zdecydować, jakie parametry dobierzemy do routera Wi-Fi do domu. Wybierając router, będziesz musiał zagłębić się w szereg problemów technicznych. Na przykład, jeśli masz małe mieszkanie, to w zasadzie nie ma sensu kupować potężnego routera, który zwykle jest używany w dużych biurach.

W pierwszej kolejności warto zdecydować, czy potrzebne są złącza USB, ile powinno być portów LAN, jaki powinien być port WAN, jaka szybkość transmisji danych będzie optymalna i czy potrzebne są dodatkowe opcje. Jednak przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie - w jakim celu kupujemy router i w jakich warunkach będzie działał. Powinieneś także skonsultować się z pomocą techniczną swojego dostawcy i poznać niektóre parametry połączenia.

Typy portów WAN

Powinieneś dowiedzieć się, jaką metodę połączenia oferuje ci twój dostawca. To znaczy, jaki typ złącza WAN (złącze, w które zostanie włożony kabel dostawcy Internetu) będzie miał przyszły router. Ethernet jest najpopularniejszą opcją złącza. Do podłączenia sprzętu używane jest standardowe złącze sieciowe RJ-45. W tej chwili prawie wszystkie modele routerów mają podobne złącze WAN. ADSL - dla zwykłego użytkownika routery z tego typu połączeniem niewiele różnią się od poprzednich, poza tym, że typem złącza jest tutaj RJ-11. Routery tego typu charakteryzują się niską przepustowością i są najczęściej stosowane do instalacji w odległych miejscowościach, gdzie nie ma możliwości ułożenia kabla optycznego. GPON to mniej powszechny typ połączenia. Jest to nowa i droga technologia, ale pozwala uzyskać maksymalne szybkości przesyłania danych. 3G i 4G - te routery nie wymagają połączenia przewodowego i działają w sieci komórkowej. Aby taki modem działał, potrzebujesz tylko portu USB i niewielkich ustawień, aby móc dystrybuować Internet.

Sieć Wi-Fi i jej podstawowe parametry

Teraz zdecydujmy, która sieć powstanie w twoim mieszkaniu. Obsługiwane częstotliwości sieci Wi- Fi to 2,4 GHz i 5 GHz. Większość niedrogich routerów obsługuje tylko 2,4 GHz. W większości przypadków doskonale radzą sobie z łączeniem się z siecią urządzeń domowych za pośrednictwem kabla i Wi-Fi. Jednak niektóre modele mogą nie wytrzymać dużej liczby połączeń, na przykład podczas pobierania plików z trackerów torrentów i awarii.

W tej chwili optymalne jest urządzenie obsługujące 5 GHz. Najlepiej wybrać dwupasmowe routery Wi-Fi. Obsługują więcej połączeń i zapewniają większe prędkości. Wadą jest mały zasięg i niska moc sygnału, co nie pozwala na przesyłanie danych przez betonowe ściany bez znacznych strat. Wi- Fi - zwykle niedrogie routery przekazują sygnał przez sieć Wi-Fi z prędkością od 50 do 150 Mbps. W zasadzie to wystarczy zwykłemu użytkownikowi, a dostawca często nie będzie w stanie zaoferować większej prędkości. W idealnym przypadku możesz wybrać model, który ma 10% zapasu mocy powyżej maksymalnej prędkości dostępnej w sieci twojego dostawcy usług internetowych. W tej chwili najlepszą opcją są te, które są w stanie rozprowadzić sieć z prędkością do 300 Mb / s. Zwykle jest to oznaczone jako obsługa standardu 802.11n.

Warte uwagi

Monitor dla grafika. Ważne cechy

Profesjonalny monitor jest podstawowym narzędziem pracy grafików. Musi spełniać wszystkie nasze wymagania, ponieważ jakość pracy, którą wykonamy, będzie w dużej mierze zależała od...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .