Profesjonalny monitor jest podstawowym narzędziem pracy grafików. Musi spełniać wszystkie nasze wymagania, ponieważ jakość pracy, którą wykonamy, będzie w dużej mierze zależała od monitora. W przypadku tych urządzeń technologia zaskakuje nas rok po roku. Powstaje coraz więcej zaawansowanych monitorów, które zapewniają doskonały obraz w fantastycznej rozdzielczości. Dzięki temu możemy tworzyć projekty, które zachwycą naszych odbiorców.

Wysoka rozdzielczość i duży rozmiar ekranu

Podobnie jak w przypadku monitorów ogólnego przeznaczenia, dzisiejszy monitor graficzny ma co najmniej 24-calowy ekran. Im jest większy, tym łatwiej będzie rozdzielić obszar roboczy wraz ze wszystkimi niezbędnymi graficznymi narzędziami programowymi. Jedynym ograniczeniem jest odległość między oczami a monitorem. Rozmiar ekranu powinien być taki, aby można było zobaczyć cały ekran bez poruszania głową.

Minimum Full HD - 1920 x 1080

Pod względem rozdzielczości absolutnym minimum dla grafików w tej chwili jest wyświetlacz FullHD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Wielu profesjonalistów, gdy potrzebują dużo miejsca do pracy, łączy dwa monitory Full HD obok siebie. Do tej opcji najlepiej nadają się modele z bardzo cienką ramką. Monitory o rozdzielczości QHD 2560 x 1440 mają bardzo atrakcyjny stosunek ceny do wydajności. Jeśli jednak pracujesz profesjonalnie i przygotowujesz media do druku, warto zaopatrzyć się w monitor o rozdzielczości UltraHD 3840 x 2160 pikseli.

Jaka matryca? IPS czy TN?

Jeśli poważnie myślisz o pracy z grafiką to jedyną matrycą, która powinna cię zainteresować, jest matryca IPS i AH-IPS (In-Plane Switching). Te nowoczesne matryce charakteryzują się idealnym odwzorowaniem kolorów. Umożliwiają one wyświetlanie 24-bitowego koloru bez konieczności stosowania antyaliasingu lub innych technik interpolacji kolorów. Ciekłe kryształy są ułożone tak, że przesuwają się równolegle do ekranu, podczas gdy w matrycach TN są skręcone tak, że są zasadniczo prostopadłe do ekranu.

Jakie pokrycie monitora?

Musisz także wybrać odpowiednią powłokę matrycy. Błyszczące wykończenie lepiej odda wszystkie kolory, ale może być uciążliwe - mocniej odbija światło, przez co męczy oczy. Dlatego, jeśli masz biurko w ciemnym miejscu, w którym nie przeszkadzają ci refleksy, możesz kupić błyszczący ekran. Jeśli jednak twoje biurko jest przy oknie i oczy szybko się męczą, kup matową matrycę.

Monitor grafiki z gamą kolorów AdobeRGB

Nowoczesny monitor graficzny charakteryzuje się przede wszystkim dokładnym odwzorowaniem kolorów. Zapewnia to między innymi odpowiedni rodzaj matrycy, rodzaj zastosowanego podświetlenia oraz pokrycie przestrzeni barwnej. Obecnie większość monitorów ma pokrycie w 100% sRGB. Jednak profesjonalny monitor graficzny musi wyświetlać kolory w palecie AdobeRGB. Idealnie, jeśli nasz monitor może sam się skalibrować lub posiada odpowiednie certyfikaty.

Zaawansowane narzędzia do kalibracji

Spójrzmy prawdzie w oczy - obraz na ekranie monitora tuż po wyjęciu z pudełka rzadko wygląda tak, jak powinien. Dlatego nowoczesne urządzenia zapewniają użytkownikom nowoczesne narzędzia kalibracyjne. Kalibrator programowy, narzędzia do kontroli kolorów i gamma, regulacja jasności i kontrastu - wszystko to pozwala dostosować obraz na ekranie do własnych preferencji. Dodatkowo coraz częściej w podstawowym pakiecie monitora dołączany jest kalibrator sprzętowy.

Warte uwagi

Co można podłączyć do laptopa? Podpowiemy Ci...

Jak korzystasz z laptopa? Pracujesz nad nim, wieczorami oglądasz filmy i grasz w gry komputerowe? Czy wiesz, że ten gadżet zawiera wiele przydatnych funkcji, które sprawiają, że laptop jest...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .