Monitor graficzny to specjalistyczne narzędzie, od którego projektant, fotograf czy architekt oczekuje określonych parametrów. Monitor tworzy przestrzeń roboczą, w której za pomocą programów tworzonych przez ciebie w szczególności: efekty wizualne, grafiki, logotypy czy materiały reklamowe – zmieniasz zdjęcia czy montujesz filmy. Dlatego monitor musi obsługiwać szeroką gamę odcieni. Może dopiero zaczynasz przygodę z grafiką komputerową i nie wiesz, czego oczekiwać od monitora dla projektanta. Być może masz już jeden w domu, ale nie jesteś zadowolony z jakości i myślisz o wymianie. W każdym z tych przypadków możemy ci pomóc.

Monitor projektanta - kolory i kalibracja

Jako grafik na co dzień używasz kolorów. Rozumiesz ich rolę, ponieważ wiesz, jak bardzo wpływają na ostateczny wygląd stworzenia. Intensywność koloru decyduje o charakterze grafiki, przykuwa uwagę, uwydatnia realizm i przekaz całej kreacji. W przypadku monitora głębia kolorów jest również ważna w przypadku grafiki. 8-bitowe matryce (oferujące 16,7 miliona kolorów) są odpowiednie tylko dla modeli biurowych, ale profesjonaliści używają 10-bitowych palet, wyświetlających do 1,1 miliarda kolorów.

Paleta SRGB

Do tworzenia grafiki komputerowej potrzebna jest szeroka gama kolorów. Minimalnym wymaganiem jest paleta sRGB, odpowiednia dla początkującego projektanta lub do tworzenia kreacji na własny użytek. W każdym razie nie jest to poziom profesjonalny, ponieważ sRGB jest wciąż za mały, aby uzyskać płynny gradient i delikatność w stosunku do światła i cienia.

Paleta Adobe RGB

Pełne renderowanie kolorów zapewnia paleta Adobe RGB. Zawiera szeroką gamę zieleni, która jest przydatna podczas tworzenia materiałów do druku lub obróbki zdjęć. Zasoby sieciowe nie wymagają tak dużej szerokości, ponieważ monitor odbiorcy prawdopodobnie nie odtwarza tak szerokiej gamy kolorów. Kiedy mówimy o dobrym pokryciu palety Adobe RGB, mamy na myśli poziom co najmniej 90%.

Kalibracja kolorów

Skąd wiesz, że kolory wyświetlane na ekranie monitora są takie, jakie powinny być? Skąd możesz mieć pewność, że kolory na wydrukach będą wyglądały tak samo, jak na ekranie? Odpowiedź jest prosta - użyj kalibracji kolorów. Kalibracja to proces doboru wyświetlanych kolorów na podstawie tabeli modelowej. Dzięki kalibracji monitor wyświetla obraz w określonych parametrach jasności, temperatury punktu bieli oraz odcienia cieni (gamma). Istnieją dwa rodzaje kalibracji: za pośrednictwem oprogramowania dostarczonego przez producenta monitora i przy użyciu urządzenia pomiarowego, na przykład kalibratora do monitorów. Uczciwy wynik deltaE po kalibracji nie powinien przekraczać 1,5. Obie metody mają za zadanie uzyskanie prawidłowej reprodukcji tonów dla każdego z kolorów podstawowych i wyświetlenie w zadanych parametrach. W praktyce najlepiej polegać na kalibracji sprzętowej, która zachowuje wszystkie tony, odcienie i gradacje. Jeśli kupujesz monitor graficzny z górnej półki, możesz spodziewać się kalibracji fabrycznej. Zasada ta jest szeroko stosowana w monitorach firm Eizo i BenQ.

Jaki typ macierzy wybrać?

Do niedawna obecność monitora IPS była podstawowym czynnikiem dla projektanta. Byli liderami na światowym rynku wyświetlaczy do przetwarzania grafiki i zdjęć, przewyższając jakość kolorów i szerokie kąty widzenia modelu TN. Obecnie sytuacja nieznacznie się zmienia, a to dzięki pojawieniu się matryc VA. To modele pośrednie między IPS i TN. Oferują głęboki czarny kolor. Wiele modeli oferuje również szerokie kąty widzenia (178 °), a tym samym stałą jakość obrazu bez względu na to, gdzie patrzysz na ekran. Są też tańsze niż panele IPS. Kiedy potrzebujesz zakrzywionego monitora do grafiki i nie chcesz inwestować dużych pieniędzy, rozważ model VA.

Warte uwagi

Dysk SSD i dysk HDD. Od czego zależy prędkość...

Dyski SSD i HDD są coraz częściej obecne w kontekście akceleracji komputera. Rodzaje pamięci komputera Pamięć w komputerze to miejsce, w którym przechowywane są dane. Pamięć jest...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .